Ana Sayfa » YAPISAL KABLOLAMA

YAPISAL KABLOLAMA

     Her türlü bilgi sistemleri otomasyonunun, bilişim ve telekomünikasyon sisteminin altyapısı yapısal kablolamadır. Son model bir otomobiliniz olabilir ama kullanabileceğiniz, sürüş zevkini tadabileceğiniz yollar olmadan garajdan bile çıkaramazsınız, çıkardığınızda da yolculuk eziyet haline gelir. Bu bakış açısı ile değerlendirdiğinizde yapısal kablolama ayrı bir profesyonellik ve uzmanlıktır. Berdata Bilgisayar Sistemleri, sistem integratör kimliğinin bir parçası olarak yapısal kablolama çözümlerinde mühendislik hizmetleri ile beklentilerinizin tam karşılığını vermektedir.

yapisal_kablolama_banner

     Cat5e kablolama ile 100 metre mesafede 100Mbps ve 25 metre mesafede 1000Mbps çalışır. Cat6 kablolama ile 100Mbps mesafesi değişmezken 1000Mbps 90 metreye kadar çalıştırılabilmektedir. Bu mesafelerin üzerinde ise multi mode ve single mode fiber kablolar ile 70 kilometreye kadar 1Gbps taşımak mümkündür. Günümüzde 10Gbps switch modülleri ve Ethernet kartları da pazardaki yerlerini almıştır. Genellikle yapısal Ethernet/data kablolamasında ağaç ve yıldız topolojileri tercih edilir.

     Bilişim yatırımları arasında 15 yıllık ömür ile yapısal kablolama ilk sırada gelir. Ancak dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Yüksek gerilim hatlarından kesinlikle sakınılmalı ve alçak gelirim hatları ile data kabloları arasında (seperator) kullanılmalıdır. Her zaman ihtiyaçtan fazla kablo kullanılmalı ve pay bırakılmalıdır. Kablolar çekildikçe test edilmelidir. Zira kablolar hiç kullanılmamış dahi olsalar sonradan sorunları tespit etmeniz ve çözmeniz zor olacaktır. Kabloları aynı güzergahta toplu halde düzenli olarak tutabilmek için kablo bağı kullanılmalıdır. En önemlisi ise kabloların her iki ucu etiketlenmelidir. Zira sağlıklı çalışan bir yapısal kablolamanın temelini düzen oluşturur. Etiketleme bunun ilk aşamasıdır. Kablo çekim tekniği, kablo kanalları gibi uygun ekipmanlarla kabloların korunması, güzergahın çevresel şartlarına uygun tipte UTP/FTP/STP veya zırhlı/zırhsız fiber optik kablo kullanılması, patch paneller, prizler / jacklar performansı kesinlikle etkileyecektir. Ayrıca çekim güzergahlarının ve data uçlarının işaretlendiği bina planlarının hazırlanması sonradan oluşabilecek sorunları en kısa sürede çözmenize yardımcı olacaktır. Tüm bu noktalara dikkat etmeniz yatırımınızın ömrünü uzatacaktır.

yapisal_kablolama_banner2

YAPISAL KABLOLAMA İLE İLGİLİ ürün ve hizmetlerimiz

Her marka fiber kablo, connector, couplor, fiber path panel, fusion (füzyon) ile sonlandırma kutusu, fiber patch cord Fiber kablolama, sonlandırma, test (OTDR dahil), etiketleme, fiber splice Bakır kablolama ürün ve hizmetleri:

Her marka bakır kablo (UTP, FTP, STP) (cat5, cat5e, Cat6, Cat7), RJ 45 module, connector, patch panel, organiser, patch cord Bakır kablolama, sonlandırma, test, etiketleme Kurduğumuz Yapısal Kablolama Sistemlerindeki başarının arkasındaki en önemli üç faktör ;

1. Doğru Tasarım ve Projelendirme

     Yapısal kablolama sistemlerinin temel çıkış felsefesi baştan genişleyebilir bir yapı sağlamaktır. Günümüzde şirketlerde genişleme ve büyümeler genelde öngörülememektedir. Ya da öngörülse de 5 yıl sonra gerçekleşecek bir büyümeyi öngörerek buna uygun kablolama altyapısı hazırlamak maliyetli olmaktadır. Bu nedenlerle en önemlisi genişlemelere uygun bir altyapı hazırlayabilmektir. 

2. Kaliteli İşçilik

     Projelendirme kadar önemli ikinci bir konu da işçiliktir. İşçilik kalitesi kablolama altyapısının kalitesi anlamına da gelmektedir. Çünkü en iyi marka kablolama ürünlerini de kullansanız işçiliğiniz iyi değilse performans beklemeniz yanlış olacaktır. 

3. Test, Etiketleme ve Dokümantasyon

     Gerçekleştirdiğimiz kablolama projelerinde tüm kablolar test edilerek, bellli bir numaralandırma sistemi ile etiketlenir. Yerleşim planları üzerinde kablo güzergahları ve priz noktaları işlenerek proje dosyası sistem kullanıcılarına teslim edilir. Genişleme ihtiyaçlarında veya arıza tespitinde proje dokümantasyonu vazgeçilmezdir.